بازنگری طرح جامع فناوری اطلاعات نخستین برنامه محمود واعظی

بازنگری طرح جامع فناوری اطلاعات نخستین برنامه محمود واعظی
گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اهمیت طرح نظام جامع فناوری اطلاعات کشور خواستار بازگشت این طرح شد و گفت: طرح نظام جامع فناوری اطلاعات را بازنگری خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان صنف فناوری اطلاعات با محمود واعظی گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ساحتمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کردند.

بازنگری طرح نظام جامع فناوری اطلاعات کشور

محمود واعظی، وزیر پیشنهادی ارتباطات در کابینه روحانی در این دیدار گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نباید رویکرد قیم مآبانه داشته باشد و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز نباید نگاه صرفا سودجویی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت‌های موفق، معتقد بوده‌اند تصدی‌گری زمین گیرشان می‌کند افزود: نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم در حالی که توسعه نیافته باشد و در این راستا قطعا یکی از زیرساخت‌های توسعه، فناوری اطلاعات و ارتباطات است و این امر تنها با فعال شدن بخش خصوصی این حوزه میسر می‌شود.

گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت ICT با تاکید بر لزوم ایجاد شورای راهبری وزارتخانه با حضور نخبگان و نمایندگان بخش خصوصی، اصلاح ساختار تصمیم‌گیری را لازم اما نیارمند زمان دانست و انسجام درونی بخش دولتی و خصوصی را محرک و شتاب‌دهنده این حرکت برشمرد.

واعظی افزود: روحانی عنایت خاص به این حوزه دارد و این امر فرصت ویژه‌ای برای توسعه این صنعت ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه اعتقاد راسخ به بخش خصوصی دارد، میثاق اول خود با صنف فناوری اطلاعات را رعایت انصاف در کار و روابط فیمابین قلمداد کرد و گفت: با عنایت به اهمیت طرح نظام جامع فناوری اطلاعات کشور، خواستار بازگشت و بازنگری طرح هستیم.

وزیر جدید ارتباطات رویکردی تعاملی و انعطاف پذیر با صنف IT داشته باشد

در این دیدار کاظم آیت‌اللهی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به شکل‌گیری این سازمان در 25 استان کشور و پوشش بیش از 100هزار فعال این حوزه در قالب شرکت‌ها، مشاوران و فروشگاه‌ها، انعقاد تفاهم‌نامه اخیر این سازمان با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای جمع‌آوری و انتقال فرآیندهای کسب وکار صنفی که با همکاری شورای اصناف کشور اجرا می‌شود را نمونه‌ای از پیشگامی و مدیریت تشکل صنفی و تشویق بخش خصوصی برای مشارکت و حضور در پروژه‌های B.O.T دانست.

وی با یادآوری توافق‌نامه مشارکت و سرمایه‌گذاری ارائه خدمات الکترونیکی که در چند استان به صورت سه جانبه میان سازمان فناوری اطلاعات، استانداری و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای منعقد شده است خواستار حمایت معنوی و فنی از آن شد و از وزیر آینده ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست کرد رویکردی تعاملی و انعطاف‌پذیر را با این صنف برقرار سازد.

آیت اللهی همچنین با تاکید بر تجربه نامطلوب از خروج بخش حاکمیتی از وزارت ICT خواستار بازگشت این بخش به وزارتخانه شد و گفت: ما بیش از نیاز مالی، نیازمند ثبات و پایداری در فضای کسب و کار هستیم. در چند سال گذشته فضای کسب و کار دچار تهدیدات جدی و مشکلات عدیده شده است که امیدواریم با تدبیر دولت تدبیر و امید اینده بهتری در انتظار باشد.

انتظارات صنف فناوری اطلاعات از وزیر جدید ارتباطات

به گزارش مهر، در این دیدار پرویز رحمتی عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به رتبه ایران در شاخص‌های سهولت کسب و کار، پهنای باند و آمادگی دولت الکترونیک و نزول کشور در این شاخص‌ها، ابراز نگرانی این صنف را در این باره اعلام و گفت: میان راهبردهای امنیتی و راهبردهای توسعه ملی در حوزه ICT باید توازن ایجاد شود.

وی با گلایه از طرح‌های باز تولید گوگل و نظایر آن، این مسیر را بیراهه رفتن در توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات خواند و کف انتظارات صنف IT را در محورهای چهارگانه خلاصه کرد و گفت: نخستین انتظار، جذب و تقویت سرمایه‌گذاری و الزام پایه‌ای برای توسعه فاوا سرمایه‌گذاری و بازار رقابتی است در حالی که همین بازار نحیف نیز به شرکت‌های خودی و غیرخودی تقسیم شده است؛ در این شرایط نمی‌توان انتظار اعتماد به سرمایه‌گذاری داخلی داشت. این امر برای سرمایه‌گذاری خارجی با شدت بیشتری مطرح است در حالی که توسعه فاوا مستلزم جذب از هر دو سو است.

رحمتی افزود: انتظار دوم، اصلاح ساختار تصمیم‌گیری است؛ تعدد مراکز تصمیم‌گیری در حوزه فاوا، نشان از عدم تعریف صحیح از نقش میان‌بخشی و فرابخشی آن است که موجبات اخذ تصمیمات موازی و سردرگمی صاحبان این صنعت شده است.

رئیس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: سومین انتظار ما تقویت تعاملات بین‌المللی است؛ کشور در این حوزه در هر دو بخش خصوصی و دولتی نیازمند حضور قوی در مجامع بین‌المللی و افزایش تعاملات است. جهانی بودن این صنعت و تاثیرات مولفه‌های جهانی بر رشد آن بر کسی پوشیده نیست و کشور را دچار عقب ماندگی غیرقابل جبران می‌کند و در نهایت چهارمین انتظار اتکا به سازمان‌های مردم نهاد است چرا که متاسفانه یک ضدیت پنهان با تشکل‌گرایی وجود دارد که استفاده از این ظرفیت را برای دولت محدود کرده است.

لزوم تغییر رویکردها به صنعت فناوری اطلاعات

به گزارش مهر، امیرحسین سعیدی نخستین رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز در این دیدار خصیصه بارز فناوری اطلاعات را شفاف سازی عنوان کرد و گفت: دولتمردان جدید باید با این رویکرد به این صنعت بپردازند.

وی افزود: پهنای باند را به هدف دفع شر، کم کرده‌اند اما دسترسی به هر مطلب زیان بار که خارج از مرز ایجاد می‌شود فراهم است ولی از این سو راه دسترسی و کار اصولی و تجاری محدود است.

در همین حال سهیل مظلوم عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در این دیدار خواستار کاهش تصدی و نقش عملیاتی دولت در حوزه کسب وکار شد و افزود: اگر دولت به نقش نظارتی و هدایت خود بپردازد و با حضور در صحنه بازی، مانع برای بخش خصوصی ایجاد نکند، بخش خصوصی رسالت خود را در توسعه خوب می‌شناسد و به آن عمل خواهد کرد.

وی با اشاره به سیاست اختصاص یک درصد از بودجه اجرایی دولت هشتم به توسعه فناوری اطلاعات، آن را موجب توسعه و تحولی جدی در این صنعت دانست و خواستار وضع سیاستی مشابه شد.

توجه ویژه به خودکفایی در صنعت فاوا

به گزارش مهر آزاده داننده، نایب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، با اشاره به خودفایی در صنعت فاوا، آن را یک شمشیر دو لبه دانست که در وضع سیاست‌های مربوط به آن باید ظرایف و مطالب آن را رعایت کرد.

وی همچنین با اشاره به متولی‌گری دستگاه‌ها و نهادهای متعدد در حوزه فاوا گفت: این صنعت همچون برق یک موضوع میان بخشی و هم‌افزاست، همه از برق استفاده می‌کنیم ولیکن، تولی آن با نهاد تخصصی خودش است.

 

۱۵ اَمرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۴۵