جزئیات گزارش‌ وزیر ارتباطات به روحانی/ پهنای باند اینترنت 73 Gbps

جزئیات گزارش‌ وزیر ارتباطات به روحانی/ پهنای باند اینترنت 73 Gbps
وزیر ارتباطات در دیدار با رئیس جمهور منتخب، با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرد: ضریب نفوذ اینترنت کشور هم‌اکنون 44.6 درصد و پهنای باند اینترنت بین‌الملل 73 گیگابیت بر ثانیه است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، محمد حسن نامی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب گزارشی از آخرین وضعیت شاخص‌های ارتباطی و مخابراتی ارائه کرد.

وی در این دیدار با اشاره به اینکه ضریب نفوذ تلفن همراه بیش از 105 می‌باشد، تعداد سیم‌کارت‌های واگذار شده را 113 میلیون و 66 هزار و 443 عدد به ازاء 76.5 میلیون نفر جمعیت کشور اعلام کرد.

به گفته نامی، ضریب نفوذ تلفن ثابت 36.16، تعداد تلفن ثابت 27 میلیون و 687 هزار و 442 دستگاه و تعداد دفاتر ICT روستایی 9969 دفتر که به ارائه خدمات تلفن، خدمات اینترنتی، خدمات بانکی و پستی می‌پردازند.

وزیر ارتباطات در این دیدار تعداد روستاهای دارای ارتباط را52 هزار و 965 روستا ذکر نمود که 48 هزار و 865 روستا دارای تلفن خانگی (بیش از 20 خانوار) و بقیه دارای یک ارتباط می‌باشند.

بر اساس اعلام نامی، ضریب نفوذ اینترنت هم‌اکنون 44.6 درصد، تعداد پورت‌های پرسرعت دراختیار کاربران 4.1 میلیون، پهنای باند اینترنت بین‌الملل 73 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند IP داخلی 554 گیگابیت بر ثانیه است.

وزیر ارتباطات، ظرفیت فیبرنوری حال حاضر کشور را 451 هزار E1 اعلام کرد و یادآور شد: ظرفیت فیبرنوری سازمان توانیر 10 هزار کیلومتر، مخابرات ایران 110 هزار، راه‌آهن 9 هزار، شرکت گاز و وزارت نفت 10 هزار کیلومتر است.

نامی با اشاره به اینکه در سال 91 تعداد 842 میلیون مرسوله پستی در 17 هزار نقطه پستی به مردم تحویل شد، تصریح کرد: با الکترونیکی نمودن تعداد زیادی از خدمات روزانه حدود 75 هزار نفر از مردم شریف ایران از سرویس‌های الکترونیکی پست استفاده می‌کنند.

وی افزود: پرداخت یارانه نقدی 1.6 میلیون خانوار روستایی، توزیع 2.5 میلیون سهام عدالت، پرداخت سود آن و پرداخت حقوق مستمری‌بگیران کمیته امداد امام خمینی(ره) در نقاط محروم و روستاها توسط دفاتر روستایی پست بانک انجام می‌شود.

نامی در ادامه، عدم سرمایه‌گذاری درآمد حاصل از ICT در زیرساخت، تنوع مراکز تصمیم‌گیر، عدم حایت از تولید تجهیزات داخل و .... را از جمله چالش‌های موجود این وزارتخانه برشمرد.

وزیر ارتباطات، توسعه سریع شبکه ملی اطلاعات، اتصال دستگاه‌های اجرایی و خانوار و تجاری و کلیه مشاغل به این شبکه، ایجاد دولت الکترونیک و زیرساخت آن و ایجاد شهرک‌های ICT را از جمله برنامه‌های بلندمدت و در دست اجرای این وزارتخانه اعلام کرد.

 

نامی، با اعلام اینکه اکنون سهم فاوا 4.8 GDP است و براساس امکانات و توانمندی پیش‌بینی می‌شود در پایان دولت یازدهم به عدد 8 برسد، یادآور شد: این امر برای رسیدن به عدد 10 نیاز به اقداماتی نظیر ایجاد شهرک‌های ICT به تعداد 12 تا 15، ایجاد سازمان اقتصاد دیجیتالی و سازمانی فناوری نوین در وزارت ارتباطات و ایجاد یک سازمان برای ورود به دیتای مجازی است که خود این سایت می‌تواند 260 تا 300 هزار شغل ایجاد کند.

انتهای پیام/ح

©2013 Fars News Agency. All Rights Reserved

 

۱۶ تیر ۱۳۹۲ ۰۹:۴۷